BAKAN GÜL: O Gece Darbeye Selam Duran Yargıdan, Darbecileri Yargılayan Yargıya Dönülmüştür

MİLLETİMİZ MÜSTERİH OLSUN; TÜRK YARGISI BU HAİNLERE HUKUK İÇERİSİNDE GEREKEN CEZAYI VERİYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz hain darbe girişimine yönelik Türk yargısının verdiği ve bundan sonra vereceği kararlarla adaletin tecellisinin sağlanmasının yanı sıra darbecilere de hukuk içerisinde gereken cezaların verildiğini belirterek, “O gece, darbeye selam duran yargıdan, darbecileri yargılayan bir yargıya dönülmüştür.” dedi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin beşinci yılı dolayısıyla düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Etkinliğinde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin tarih boyunca görülen en namert, en alçak, en hain, en sinsi saldırı olarak tarihe geçtiğini söyledi.

15 TEMMUZ DÜNYANIN EN BÜYÜK MEYDAN OKUMASI VE EN BÜYÜK DİRİLİŞİDİR

15 Temmuz’un, iki ayrı duygunun yaşandığı bir gün olduğunu, hem hüzün ve kederin hem de gururun yaşandığını belirten Bakan Gül, “Hüznü, kederi yaşıyoruz. Çünkü bu alçak, hain saldırıya karşı canlarını vatan için, millet için siper etmiş 251 şehidimiz, vatan evladımız canlarını verdi, gazilerimiz oldu. Ama 15 Temmuz diğer yandan dünyanın en büyük meydan okumasıdır, en büyük dirilişidir, demokrasi zaferidir. Bundan dolayı da büyük bir gurur yaşıyoruz. 15 Temmuz, ‘Türkiye geçilmez’ diyerek mücadele gösterdiğimiz çok önemli destansı bir gecedir. Bu nedenle hem keder hem de gurur içindeyiz” dedi.

TÜRK MİLLETİNİN KIYAMETE KADAR BÜTÜN DİLLERDE ANLATILACAK DESTANI

15 Temmuz darbe girişiminin demokrasiye, milli iradeye ve hukuka ağır bir saldırı girişimi, aynı zamanda bütün dillerde anlatılacak bir destan olduğunu vurgulayan Gül, “15 Temmuz esas itibariyle bayrağımıza, vatanımıza, ülkemize, coğrafyamıza, devletimize yönelik bir saldırı, bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz’da yaşananların yüzde 1’i başka bir ülkede olsaydı, herhalde demokrasi siyasi tarih kitaplarında altın harflerle yazılırdı. Milletin nasıl çıplak elleriyle bu alçak saldırıyı, bu işgal girişimini durdurduğunu, bütün dünyada kıyamete kadar Türk milletinin 15 Temmuz destanı olarak bütün dillerde anlatılacaktır.” şeklinde konuştu.  

Darbe girişiminin milletin kahramanca direnişiyle başarıya ulaşamadığını kaydeden Bakan Gül, gözü dönmüş vatan, millet, demokrasi düşmanı FETÖ’cülerin milletin vergileriyle, emniyetini sağlamak için alınmış helikopterlerini, savaş uçaklarını, silahlarını, namlularını gözlerini kırpmadan 84 milyonun varlığına, birliğine doğrultma alçaklığını gösterdiğini, seçilmiş Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunmaktan geri durmadıklarını vurguladı.

Bakan Gül, Kurtuluş Savaşında düşmanların cesaret edemezken darbe girişiminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığını, Gazi Meclis’in bir kez daha gazi olduğunu bildirdi.

EN BÜYÜK GÜÇ TANK, TÜFEK, UÇAK DEĞİL MİLLETİN İMAN DOLU YÜREĞİDİR

O gece Türk milletinin istiklaline, istikbaline, vatanına ve bayrağına sahip çıktığını ifade eden Bakan Gül, şöyle konuştu:

“Bu işgal girişimde bulunanlar ve bunları destekleyen bütün güçler, şunu unutmuşlar; bu dünyada yeryüzünde işgal etmemiş ve işgale uğramamış tek millet Türk milletidir ve kıyamete kadar da hiçbir zaman işgale maruz kalmayacaktır. Bunu unutanlar o gece bir kez daha hatırlamışlardır. Bu milletin azmiyle, kararlılığıyla, cesaretiyle bir kez daha bunu unutanlara hatırlatmışlardır. O gece yine bir kez daha görülmüştür ki, en büyük güç tanklar, tüfekler, toplar, uçaklar değil iman dolu bir cevher iman dolu milletin kalbi yüreğidir. Bu millet tankı da silahı da, F-16’ları da yenmeyi bilmiştir. Bu milletin iman dolu göğsü, her zaman istikbalin sembolü olmuştur. Milli mücadelede ve terörle mücadele tüm şehitlerimizin, tüm gazilerimizin gösterdiği her kahramanlık, bize bu cevheri her zaman hatırlatmıştır. Milletin iradesi, tankın gücünü o gece bir kez daha yenmiştir. Millet olarak düşüncemiz, siyasetimiz, anlayışımız ne olursa olsun vatanımız, milletimiz için ortak bir duyguyla, mücadeleyle bu destanı ortaya koyan bu milletin ferdi olmaktan ne kadar şükretsek azdır.”

MİLLETİMİZ MÜSTERİH OLSUN; TÜRK YARGISI BU HAİNLERE HUKUK İÇERİSİNDE GEREKEN CEZAYI VERİYOR

Adalet Bakanı Gül, 15 Temmuz gecesinde Türk yargısının da milletle birlikte omuz omuza bu mücadeleye büyük bir destek verdiğini söyledi. Yargının, darbenin ve cuntacıların karşısında büyük bir cesaretle hukukun, demokrasinin ve Anayasanın gereğini yaptığını aktaran Bakan Gül, “O gece bu destanı ortaya koyan meslektaşlarımız, aziz hakim ve savcılarımız da o gecenin çok önemli kahramanlarıdır. Türk yargısı, bu onurlu mesleği gururla taşıyarak çok büyük bir destan, çok büyük bir hukuk mücadelesini göstermiştir. İlk andan, dakikalardan itibaren sorumluluğunun, görevinin bilincinde olarak görev ifa etmiştir. Cuntacılarla ilgili yakalama, gözaltı kararları verilmiştir. Demokrasi ve hukuk sınavını o geceden itibaren hala vermeye devam etmektedir. Milletimiz ve gazilerimiz müsterih olsun, yargı verdiği ve vereceği kararlarla hem adaletin tecellisini sağlıyor hem de bu hainlere hukuk içerisinde gereken cezayı veriyor. Tarih, Türk yargısının darbecilere karşı verdiği bu onurlu mücadeleyi asla unutmayacaktır. Başta hakim ve savcılarımız olmak üzere, bütün yargı teşkilatı ve çalışanlarımız, o kara geceyi destana dönüştürmeyi bilmiştir. Darbeye selam duran yargıdan, darbecileri yargılayan bir yargıya o gece dönülmüştür. Darbeye selam durulmamış, darbeciler yargılanmıştır. Bu vesileyle aziz milletimize, adalet teşkilatımıza canı gönülden şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milletin iradesinden, halkın iradesinden daha üstün hiçbir güç yoktur.” sözünü anımsatan Bakan Gül, bu iradeyi kısmaya ve engellemeye çalışanlara en büyük cevabın 15 Temmuz’da verildiğini belirtti. Bakan Gül, “Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımayan ve her zaman anayasayı koruma kararlığında olan milletimizin 15 Temmuz destanını bir kez daha tebrik ediyorum, kutluyorum. Şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle şükranla anıyorum. Bu topraklar, bu coğrafya bize vatan olduğu günden itibaren şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle yad ediyorum.” dedi.

Adalet Bakanlığı Sözcüsü ve Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin de yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminde Türk milletinin büyük bir fedakarlık gösterdiğini söyledi.

Konuşmanın ardından etkinlik, şehitler adına okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından sona erdi.