BAKAN GÜL: LAFZI VE RUHUYLA SİVİLLER TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ YENİ BİR ANAYASAYA TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Lafzı ve ruhuyla siviller tarafından hazırlanmış yeni bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı vardır. Darbenin ruhunun sindiği bu anayasa Türkiye'yi 2023'lere taşımaktan uzaktır." dedi.

Adalet Bakanı Gül, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen "Gaziantep İş Dünyası ile Buluşma" programında yaptığı konuşmada Gaziantep'in salgına rağmen üretim çarklarını döndüren, 2020 itibarıyla 8 milyar dolar ihracat yapan bir şehir olduğunu belirtti.

HUKUKİ VE EKONOMİK ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK, BİRBİRİNDEN AYIRT EDİLEMEYEN KAVRAMLARDIR

Gaziantep'in bu yıl 10 milyar dolar ihracat hedeflediğini belirten Gül, iş adamından işçisine kadar ihracattaki başarıya katkı sağlayan, bunda emeği geçen, taş üstüne taş koyanlara teşekkür ettiğini söyledi. Adalet Bakanı Gül, hukuki ve ekonomik güvenliğin iç içe geçen konular olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Yani hukuki ve ekonomik öngörülebilirlik, birbirinden ayırt edilemeyen kavramlardır. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, hükümetimizin temel hedefi ve yaklaşımı da yine bu anlamda reform temelli, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' anlayışıdır. Buradaki temel anlayışımız da özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik Türkiye anlayışıdır, yaklaşımıdır. Bunu İnsan Hakları Eylem Planı'nda da ortaya koyduk ve bunu yine kamuoyunda da hedef olarak ayrıca paylaştık. Tüm bu hedeflerde temel bir amacımız var, Türkiye'nin daha da demokratik bir reformla, daha da hukuki anlamda öngörülebilir, sorunlarını da çözmüş olarak yoluna devam etmesidir."

 

VATANDAŞIMIZIN İHTİYAÇ DUYDUĞU REFORMLARI YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ

4. Yargı Paketi'nin Meclis gündeminde olduğunu hatırlatan Gül, şöyle devam etti:

"Bütün bu reformları yaparken toplumun her kesimiyle oturduk, hukuk ve ekonomi reformlarını tüm paydaşlarla beraber dinleyerek olgunlaştırdık. Mesela, kamuoyunda, Meclis gündeminde olan pakette, özellikle adli kontrole ilişkin, iş adamı ya da vatandaşımız yurt dışına çıkacak, adli kontrolü var, yurt dışına çıkış yasağı var. Peki ne zaman bu gündeme alınacak? Bunun bir sınırı yoktu. Yani 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl yurt dışı çıkış yasağı var. Ama işte reform paketimizde de var, yurt dışına çıkış yasağını belli sürelerle mahkeme tarafından kontrol etme zorunluluğu getiriyoruz. Bu çok önemli bir aşama. Yine ifade almak üzere mahkemeden yazı gelmiş, vatandaşın haberi yok, otelde kapısını polis çalıyor, diyor ki 'Senin mahkemeden yakalaman var.' 'Konu ne?', 'İfade almak için mahkemeye çıkman lazım.' Gecenin 3'ünde 'Ne yapacağım ben?' diyor, yeri geldi hafta sonu 2 gün kalıyor. Bu bizim sistemdi, buna da çözüm bulacak şekilde, arkadaş gelecek 'Şu tarihte ben mahkemeye gelirim.' diyecek. 'Havalimanındayım', yakalandı, yurt dışına gidecek, fuarı var, iş sözleşmesi ve görüşmesi var. Ya da ailesiyle tatile gidecek, havalimanında orada, alıkonmasını engelleyecek şekilde, 'Kardeşim ben havalimanındayım, bir hafta sonra Türkiye'ye dönüyorum, Türkiye'ye geldiğimde mahkemeye gideceğim, ifademi vereceğim.' dediğinde serbest kalacak bir sistemi getiriyoruz. Yani vatandaşını otelde, havalimanında, ister işçi ister iş adamı olsun, vatandaşını mağdur eden hangi uygulama varsa bunları çözüp, vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu tüm alanlardaki reformları yapmaya ve sürdürmeye devam ediyoruz."

 

YARGI KARARLARI KAMUOYUNUN ERİŞİMİNE AÇILACAK

Gül, yargı kararlarının hepsini kamuoyuna erişime açacaklarını anlatarak, "Yargı, Türk milleti adına karar veriyorsa, o mahkemede Ali için ne karar vermiş, onu herkes görecek, Veli için ne karar vermiş, onu herkes görecek. Kişisel verileri saklayacağız, muhafaza edeceğiz. İsimler, şirket isimleri ya da taraf isimlerini, kişisel verileri koruyarak, tüm mahkemelerin verdiği kararlar nasıl verilmiş, Türk milletinin, kamuoyunun eleştirisine ve denetimine açmış olacağız. Bunların üzerine de yoğun olarak çalışıyoruz." dedi.

Bu çalışmaların hepsini tek tek hayata geçirdiklerini söyleyen Gül, "Bir ülkenin hukuk üstünlüğü, hukuk öngörülebilirliğiyle, ekonomin öngörülebilirlik ve ekonomik reformları eş değerdir. Ülkede hem insanın hem de demokrasinin daha da gelişebilmesi için hukuk, demokrasi güçlü olacak. Demokratik ortam ve erişilebilir adalet sistemini, aynı zamanda ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin de olmazsa olmazı olarak öngörüyoruz. Dolayısıyla tüm bu hukuk ve ekonomi, birbirini tamamlayan genel yaklaşımlardır. Bir ülkenin gelişmişliği, demokrasiye, insan onuruna, hak ve özgürlüğüne vermiş olduğu önem ve değerdir." ifadelerini kullandı.

Bakan Gül, yeni ve sivil anayasanın gerekliliğine işaret ederek, "Lafzı ve ruhuyla siviller tarafından hazırlanmış yeni bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı vardır. Darbenin ruhunun sindiği bu anayasa Türkiye'yi 2023'lere taşımaktan uzaktır. Bu anlamda anayasanın ruhunu sivilleştiren, insanımızın haklarını, onurunu daha da güçlendiren, demokrasiyi daha da güçlendiren anayasa hepimizin bir ev ödevidir. Bunun da hayata geçeceğine inanıyoruz." diye konuştu.

BAKAN ELVAN: HUKUKU EKONOMİDEN, EKONOMİYİ HUKUKTAN AYIRAMAZSINIZ

Programda iş dünyası ile bir araya Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e de teşekkür ederek, hukuk ve ekonominin birbirinden ayrılamayan iki önemli alan olduğunu söyledi.

Bakan Elvan, hukuk alanındaki çalışmaların ekonominin gelişmesine katkı sağlayacağını belirterek, "Hukuku ekonomiden, ekonomiyi hukuktan ayıramazsınız. Dolayısıyla sayın Bakanımızla çok yakın işbirliği halinde çalışıyoruz. Özellikle iş dünyasının sorun olarak, problem olarak gördüğü alanlara yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir taraftan ekonomide reform programı, diğer taraftan sayın Bakanımızın öncülük ettiği adalet alanındaki yargı reformu inşallah yatırımcılarımız için çok daha uygun bir yatırım iklimi oluşturacak, iş dünyamızın çok daha fazla güçlenmesine katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum."

VALİLİK VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ZİYARET

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Gaziantep İş Dünyası ile Buluşma" programının ardından Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Gaziantep Valisi Davut Gül ile görüşen Bakanlar Gül ve Elvan, daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesine geçerek Başkan Fatma Şahin'den kente ilişkin bilgi aldı.

MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERE DİPLOMALARINI VERDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantep'te programları kapsamında Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Gençlere iş hayatıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Bakanlar Gül ve Elvan, bölüm birincilerine diplomalarını verdi. HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu da günün anısına Gül ve Elvan'a tablo hediye etti.