Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumlarında Koronavirüs Tedbirlerini 2 Hafta Daha Uzattı

Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumlarında uyguladığı koronavirüs önlemlerini Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda iki hafta süreyle uzattı.

Adalet Bakanlığı koronavirüs önlemlerini büyük bir titizlikle uygulamaya devam ediyor. Bakanlık ceza infaz kurumlarında sıkı sıkıya uyguladığı tedbirleri Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda iki hafta süreyle uzattı. Bu kapsamda ceza infaz kurumlarında yürütülen; açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan bir başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin dışarıyla temasının mümkün olduğu; kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri iki hafta daha durduruldu. Ayrıca iki hafta daha ertelenen tedbirler arasında birden fazla koğuşla birlikte yapılan toplu faaliyetler, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımı, ceza infaz kurumlarında anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve anaokuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamaları da bulunuyor.  

Tutuklu ve hükümlü yakınlarının zorunlu durumlarda ziyaretleri Cumhuriyet Başsavcılığı kararı ile yapılabilecek. Ayrıca avukatlar zorunlu durumlarda müvekkilleriyle maske, eldiven gibi tedbirler alarak kapalı görüş yapabilecek.