Adalet Bakanı Sn Gül: Elektronik tebligat uygulamasıyla 630 bin ton kağıt tasarrufu sağlandı.

BAKAN GÜL: ELEKTRONİK TEBLİGAT UYGULAMASIYLA 630 BİN TON KAĞIT TASARRUFU SAĞLANDI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, elektronik tebligatın adalete erişim anlamında önemli olduğunu söyleyerek tüm vatandaşları elektronik tebligat uygulamasını kullanmaya davet etti. Bakan Gül uygulamanın sağladığı faydalara dikkat çekerek: “Fiziki tebligatın ücreti 10 lira, e-tebligatın ücreti 5,5 lira olduğu için böylece 220 milyon lira hem vatandaşın hem de devletin cebinde kalmıştır.” dedi.
 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ‘Elektronik Tebligat Tanıtım Programı’na katıldı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, programda yaptığı konuşmada elektronik tebligatın adalete erişim anlamında önemli olduğunu söyledi. Yargıda teknolojinin etkin kullanılmasının, bir yandan daha iyi işleyen bir yargı sistemini oluşturduğunu bir yandan da yargıya erişim imkanını artırdığını belirten Gül, Türkiye'nin dünyada çağın gerekliliklerine ve teknolojik gelişimlere ayak uydurabilen ülkelerin başında geldiğini, Türk adalet sisteminde bilişim teknolojilerinin kullanımının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etti. Herkesi elektronik tebligat uygulamasını kullanmaya davet eden Gül, şöyle devam etti:

“Tebligata ilişkin çok önemli gelişmelerin bu yıl içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz. E-tebligat, klasik tebligata göre çok büyük zaman ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. Haftalar ve aylar süren, yanlış kişiye tebligat yapılarak hak kayıplarına sebebiyet veren vakalar burada vatandaşların yaşadığı birtakım gerçeklerdir. Burada saniyeler içerisinde doğru kişiye, muhatabına ulaşabilmektedir. Fiziki tebligatın ücreti 10 lira, e-tebligatın ücreti 5,5 lira olduğu için de böylece 220 milyon lira hem vatandaşın hem de devletin cebinde kalmıştır. Uygulamayla 630 bin ton kağıt tasarrufu sağlanmış, binlerce ağaç da kesilmekten kurtulmuştur.”

UYGULAMANIN YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Elektronik tebligatın 1 Ocak 2019'dan itibaren uygulamaya başladığını anımsatan Bakan Gül, “Elektronik tebligat uygulamasının 2020 yılında yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Amacımız tebligatın güvenli ve doğru şekilde mümkün olan en kısa sürede, en az maliyetle tamamlanmasıdır. Yargı Reformu Belgemizde de tebligattan kaynaklanan sorunların giderilmesi önemli bir başlık olarak çalışma alanımızda yerini almıştı. Bu konuyu çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

Neredeyse tüm hukuki işlemlerin ancak tebligat ile sonuç doğurabildiğine dikkati çeken Gül, yargılamanın sağlıklı sürdürülebilmesi, iddia ve savunmayla ilgili delillerin eksiksiz toplanıp tartışılabilmesi, itirazların yapılabilmesi için önce usulüne uygun bir tebligatın yapılmasının şart olduğu bilgisini verdi. Adalet Bakanı Gül, iyi işleyen bir yargı sistemi için iyi işleyen bir tebligat sisteminin olması gerektiğini vurgulayarak, Adalet Bakanlığı bünyesindeki bilim komisyonunun da tebligat kanununun üzerinde çalışmasını sürdürdüğünü bildirdi.
 

KIYIYA CESETLERİ VURAN SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ DEĞİL, İNSANLIĞIN KENDİSİDİR

Son dönemde denizlerde yaşamını yitiren göçmenlere de değinen Gül, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Akdeniz'de, Ege'de kıyıya cesetleri vuran Suriyeli kardeşlerimiz değil, insanlığın bizatihi kendisidir. İdlib'de bugün büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Dünyanın birçok yerinde mazlum insanlar zulme maruz kalmaktadır. Bir karabatak için dünyayı ayağa kaldıranlar, ölen Müslümansa, Türkmen, Arap, Kürtse denizden sahile cesetleri vurduğunda hiç kimsenin sesi çıkmamaktadır.”
 

“ELEKTRONİK TEBLİGAT SİSTEMİ İLE GECİKMELER VE BU GECİKMELERDEN KAYNAKLANAN AKSAKLIKLAR VE MAĞDURİYETLER TARİH OLACAKTIR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan programda yaptığı konuşmada Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi'nin dijital dönüşüm stratejilerinin en önemli aşamalarından birini oluşturduğunu belirten Bakan Turhan, “Bu sistem, e-Devlet gibi dijital uygulamalarımıza da entegre edilmiştir. Ayrıca yeni kullanıcılarla genişleyecek yeterli kapasiteye de sahiptir. Demem o ki sistemin işlemesi noktasında bir sorun bulunmuyor. Artık uygulama zamanı, birazdan biz de tebligat adresimizi oluşturacağız. Bu arada, elektronik tebligat adresi alma zorunluluğu olan 1 milyon 200 bin hesabın sahipleri tarafından aktif hale getirilmeyi beklediğini de hatırlatmak isterim. Elektronik Tebligat Sistemi ile gecikmeler ve bu gecikmelerden kaynaklanan aksaklıklar ve mağduriyetler tarih olacak.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Adalet Bakanı Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, e-tebligat için yazılı başvuru yaptı.

Fotoğaflar